Nemcsak műemlék
A magyar települések épített örökségét térképezi fel az Echo Nonprofit Networkon belül működő műemléki topográfiai munkacsoport. 
 
 
 
A műemlékvédelmi intézményhálózat kormányzati átszervezésével két éve megszűnt az a szervezet, amelynek a műemléki topográfia volt a feladata. A rendkívül sok tudományos szakterület együttműködésének megszervezése maga is nagy próbatétel – mondta el Farkas Zoltán, a munkacsoport vezetője.
– Célunk Magyarország (és a határon túli egykori országrészek) építészeti, műemléki értékeinek egységes módszerekkel, szempontrendszer szerint történő, teljes körű felleltározása, tudományos értelmezése és az eredmények országosan egységes adatbázisban, könyvsorozatban és világhálós megjelenítésben való hozzáférhetővé és közzététele. Ez körülbelül 150 ezer feldolgozandó objektumot jelent. (Jelenleg Magyarországon mintegy 13,5 ezer országosan védett műemlék van). E munkát 20 év alatt szeretnénk elvégezni – tette hozzá. A topográfiai munkacsoport létszáma ma már 14 fő, s minden fontos szakterület képviselve van. Történész, levéltáros, régész, művészettörténész, néprajzos, építészmérnök, építőművész, geográfus, kartográfus, fotográfus, művelődésszervező, műemlékes és turisztikai szakember. A munkatársak fele pályakezdő fiatal. A „belsősök” számánál a külső kutatóké ma még nagyobb, meghaladja a 60 főt. A szakemberek öt városban kezdték el a munkát: Székesfehérvár műemléki topográfiáját újra feldolgozzák. Elkészült Budapest I. kerületének műemléki katasztere, 900 emlék leírása 4 ezer munkafotóval, valamint Marosvásárhely városközpontjának, a Rózsák terének műemléki felmérése. A munkálatok felénél tartanak Egerben. A leltári rész elkészítése még sok levéltári kutatást, jelentős rajzolási munkát igényel. Az épületek térképi és rajzi ábrázolásához egy képzési-foglalkoztatási program keretében képzett szakemberek júniusban vizsgát tettek. Az elkészült munkatanulmányokat a jövő hónaptól megjelenő füzetekben adják közre.
– A legelőrehaladottabb stádiumban Veszprém műemléki topográfiája van. Ott október elejére készen vagyunk a kézirattal, mintegy 800 objektum feldolgozásával, év végére a rajzolási és fotózási, szerkesztési munkákkal is – tette hozzá.
 
 
nyomtatás