Topográfiai munkák Veszprém városában
Veszprém város készülő műemléki topográfiája – országos program részeként - tudományos igényű alapkutatás, amelynek eredményeiről műhelykonferencia ad számot.  

A három éve megkezdett munka befejezés előtt áll. Megvalósítására az AGORA Vidékfejlesztési Alapítvány „Társadalmi vállalkozás fejlesztése a műemléki topográfiai feladatok ellátására” című, TÁMOP -1.4.3-12/1 – 2012 – 009 számú foglalkoztatási projekt keretében topográfiai munkacsoportot működtet Veszprém városban a munka elvégzésére. A szervezet az Echo Civil Központban, a Budapest út 8-ban, irodát is üzemeltet, amely biztosítja az infrastrukturális hátteret. Az összegyűjtött ismeretanyagtól azt várjuk, hogy tudományos bázisa és forrása legyen minden helytörténeti, várostörténeti feldolgozó munkának, közösségépítő, tudásgyarapító kulturális tevékenységnek, anyagot nyújtson a minőségi városfejlesztési, várostervezési munkához. A topográfiai programot Veszprém MJ Város Önkormányzata támogatja.
 
 
 
 
A konferencia első része ismerteti a hazai előzményeket és külföldi példákat követve kidolgozott metodikát, a topográfiai munka módszerét. A Veszprém városi munka szerkesztő-szakmai irányítója, beszámol annak eddigi eredményeiről. A topográfiai munkacsoport tagjai – belső és külső munkatársai - a városterület egészét, mind a 14 városrészt, valamennyi településrészt, valamennyi utcát és teret bejárva számba vettek több mint 800 objektumot: épületeket, köztéri emlékeket, leírták a városrészek, településrészek, utcák, terek jellemzőit, Veszprém város épített értékeit. Felkutatták, összegyűjtöttek minden rájuk vonatkozó adatot: levéltári építési iratok, régi tervrajzok, térképek, fényképek adatait. A munkacsoport tagjai több tudományág képviselői: művészettörténészek, építészek, földrajz- és néprajzkutatók, történészek, levéltárosok. A leltárba vett emlékek fajtái – nem kizárólag a védett műemlékek – hanem a barokk templomoktól az egyszerű lakóházig, a régészeti emlékektől a modern Veszprém arculatát meghatározó mai épületekig, ipari létesítményektől az út menti keresztekig és a temetőkig terjednek, minden felölelnek, amelyek épített környezetünket alkotják.
 
 
 
 
A munkacsoport tagjai – belső és külső munkatársai - a topográfiai részletkutatások eredményeit önálló tanulmányokban dolgozták fel, amelyek feltárják a településszerkezet és a városkép történeti változásait, a várostörténeti korszakok építési szokásait, stílustörténeti összefüggéseit. Erről nyújt képet a konferencia második része.
 
 
A részletes meghívó letölthető innen
 
.
 
 
 
nyomtatás