Szabadba zárva
Bemutatták a „Szabadba zárva” című drogprevenciós filmet, amelyet a Székesfehérvári Zöld Alma Egészségfejlesztő Alapítvány juttat el a város középfokú oktatási intézményeibe.
 
 
 
 
Az alkotás teljes egészében székesfehérvári: az ötletgazdák, forgatókönyvírók, szereplők is helyi iskolák diákjai. A forgatókönyvet Dr. Matuz János, a Vörösmarty Színház művészeti intendánsa, dramaturg, forgatókönyvíró vezetésével készítették el. A Petőfi Kultúrtérben rendezett premieren a film készítői és szereplői mellett részt vett dr. Cser-Palkovics András polgármester is.
Kilátástalanság, zűrös családi élet, céltalanság, feszültség, menekülés, függőség. Mindez megjelenik abban a drogprevenciós filmben, amely Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Fehérvár Médiacentrum és a Vörösmarty Színház együttműködésében, a Vörösmarty Színház forgatókönyvfejlesztő műhelyében készült el.
A Petőfi Kultúrtérben rendezett bemutatón dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte a megjelenteket. „Amikor a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum megalakult Fehérváron, beszélgettünk arról, hogy ez az ügy egy olyan generális és globális probléma, amelyet egy eszközzel nem lehet megoldani. Meg kell nézni, hogy különböző területeken mit tehetünk annak érdekében, hogy a civilizáció e sajnálatos jelensége visszaszoruljon. Ez a film is egy eszköz, hiszen az alkotó fiatalok saját korosztályukhoz szólnak, hitelesen mutatják be a problémát. Minden szülőben sok félelem van. A gyermeknevelés során apaként engem is foglalkoztat az a kérdés, hogy a gyermekeink a megfelelő időpillanatban helyes választ tudnak-e majd adni az élet nagy kérdéseire. Úgy vélem, ez a film segít abban, hogy a kamaszok ebben a kérdésben nemet tudjanak mondani.” – emelte ki dr. Cser-Palkovics András. Székesfehérvár polgármestere köszönetet mondott az alkotóknak, a támogatóknak, és kiemelte, hogy a következő hetekben, hónapokban minden székesfehérvári középiskolás megtekinthetik az alkotást, amelyet a Zöld Alma Egészségfejlesztő Alapítvány segítségével juttat el a város a középfokú oktatási intézményekbe.
A film elkészítéséhez az Emberi Erőforrások Minisztériuma is támogatást nyújtott. Kiss Norbert, az EMMI sportért és ifjúságért felelős helyettes-államtitkára a filmvetítést követően elmondta: „A meglévő problémákat úgy oldhatjuk meg, ha egy közösség összetart. Mindannyian részei vagyunk a családnak, a baráti, iskolai és munkahelyi, valamint a városi közösségnek. Fontos, hogy figyeljünk egymásra, hogy észrevegyük, ha valakinek szüksége van segítségre. Ebből a történetből is jól látszik, hogy az életünk csak akkor lehet szép, ha értelmet adunk neki.” Kiss Norbert hozzátette: „Székesfehérvár a legjobb város arra, hogy a fiatalok értelmes dolgokban vegyenek részt. Ennyi sportot, kultúrát, szabadidős lehetőséget nagyon kevés helyen találni. Érdemes lenne ezt is bemutatni a film folytatásaként.”
A „Szabadba zárva” című közel félórás mozi székesfehérvári alkotói arra törekedtek, hogy intenzív képekkel, zenével és párbeszédekkel felhívják a figyelmet a tudatmódosító szerek veszélyeire. A filmet egy napon, 20 óra alatt forgatták le. A történet két fiatalról szól, akik a kamaszok mindennapi problémája mellett, bizonytalan családi háttérrel keresik a boldogságot. Együtt elindulnak egy úton, amiről talán mindketten tudják, nem jó irányba halad. Lépésről lépésre egyre mélyebbre süllyednek.
Mint azt dr. Matuz János, a Vörösmarty Színház művészeti intendánsa elmondta: „Ez tulajdonképpen egy passió. A főszereplők a lejtőn éppen csak elindulnak lefelé, és a legvégén a szakadékban ébrednek. Mi, alkotók azt reméljük, hogy ez a film mégiscsak egy pozitív képet ad. A film utolsó kockáján a fiatal pár útjai összefutnak, újra találkoznak. A kép azt sugallja, a döntés most is az övék, hogy a pokoli éjszaka során szerzett tapasztalatból, a már meglévő tudásukkal hogyan kezdik az új napot, hogyan folytatják az életet.” Matuz János végül kiemelte: „Szerintem, a legfontosabb üzenete a filmnek mindenki számára az, hogy gyermekeink élete, sikere és kudarca elsősorban a szülők felelőssége. Nekünk kell odafigyelnünk rájuk.”
 
Forrás: Önkormányzati Kommunikációs Központ
 
nyomtatás