Irodák éves beszámolója
 Az Echo Nonprofit Network szolgáltató irodái számos tevékenységet folytattak az elmúlt év során. A Székesfehérváron és a Fejér megyében élők is találkozhattak az egyes irodák programjaival. Az alábbiakban olvashatják az irodák 2014-ben végzett tevékenységeit.  
 
 
Fejér Megyei Civil Információs Centrum

A Fejér Megyei Civil Információs Centrum 2014-ben is számos szakmai szolgáltatással segítette a nonprofit szervezetek működését. A változó jogi környezetben a Fejér CIC tanácsadói és mentori rendszere biztos hátteret nyújtott a szervezetek számára a jogszerű működés megteremtésében és fenntartásában. Az idei évben is kiemelt feladat volt a civil szervezetek, a megyei és helyi önkormányzatok, a közigazgatási intézmények, a gazdasági szereplők és a média együttműködésének generálása, a partnerségi kapcsolatok erősítése. Havi rendszerességgel kerültek megrendezésre szemléletformáló workshopok, kompetenciafejlesztő rendezvények, sajtóreggelik, információs és tematikus napok, tanácsadó fórumok Székesfehérváron és Fejér megye településein. A Fejér CIC tevékenysége eredményeként 105 szakmai és számos közösségfejlesztő rendezvény valósult meg az év folyamán.

Magyar Műemléki Topográfia, topográfia munkacsoport
 
A 2011-ben megkezdett országos program részeként ez év elejétől 5 városban párhuzamosan végeztük a műemléki topográfiai munkát, amelynek célja a települések építészeti/műemléki értékeinek egységes rendszerben történő teljes körű számbavétele. A munka, jellegét tekintve, tudományos alapkutatás, amelynek eredménye a szerverünkön mappákba rendezett gazdag dokumentáció gyűjtemény. Év közepére kiváló külső munkatársunk előzetesen megszerkesztette Veszprém város műemléki topográfiájának 30 íves kéziratát. Erre alapozva a 2. félévben befejezett kutatás lehetővé teszi, hogy Veszprém városban jövő év közepére nyomdakész kézirat szülessen. Az öt városban elkészült 36 műhelytanulmányt füzetsorozatban adjuk ki.

Kapocs Karrier Iroda

Az iroda egyik fő tevékenységét a Fejér Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjával közös projektjei (mentorszolgáltatás, információnyújtás) teszik ki. Egyrészt a TÁMOP 1.1.2. „A hátrányos helyzetűek foglalkoztathatóságának javítása (Decentralizált programok a konvergencia régiókban)” c. projekt keretében biztosítjuk a mentori szolgáltatást 8 kollégával, másrészt a Fejér Megyei Kormányhivatal Járási Hivatalainak Járási Munkaügyi Kirendeltségein információ-nyújtási szolgáltatást látunk el 7 fő munkatárssal.
Egyéb feladataink: interjúztatás, önéletrajzok és ezek adatbázisának kezelése, valamint különböző uniós projektekhez kapcsolódó mentori tevékenység, tanácsadások, tréningek (álláskeresési, motivációs) tartása.
A Dunaferr létszámleépítési programban is részt vettünk a 2014-es év során.
 

Alba Pont Lakóközösségi Információs Szolgáltató Iroda

Körülbelül ezerkilencszáz embert értek el eddig a programjaink. A legsikeresebb programunk, amely Női klub formájában működött, a jóga volt. A sport, a mozgás és az egészséges életmód területén maradva -, amelyet lényegesnek tart az iroda – további klubok jöttek létre: az egészség és életmód klub, ahol az ide látogatók női intim tornán vehettek részt, valamint programunkban szerepeltek a nőiségről szóló előadások is. A férfiakról sem megfeledkezve három alkalommal rendeztünk futballkupát, amelyet LISZI-kupának neveztünk el. 
Irodánk részt vett az Állampolgári Részvétel Hetén és az Önkéntesek Hetén. Mivel kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a lakóközösségünkben élőknek programokat szolgáltatassunk, így igyekeztünk több zenés és kulturális eseményt is szervezni. Ezekhez a témákhoz kapcsolódó, kiemelt rendezvényünk a „Nem csak húszéveseké a világ” címet viselte, amellyel a nyugdíjasoknak szerettünk volna kedveskedni. Projektünk második szakaszában útjára indítottuk a hitéleti programsorozatunkat, amelynek keretein belül Tornyai Gárbor Atya próbálja rendszerbe foglalni az emberek szerepét, a mai rendszertelen világban.
Fontosnak tartjuk, hogy a közösségünkben lakókat rendszeresen tájékoztassuk, így több tájékoztató fórumot is rendeztünk. 
Természetesen az ifjúságról sem megfeledkezve a kicsiknek húsvétkor tojásszedést és kreatív sarkot szerveztünk. A nagyobbakat iskolákkal karöltve pályaorientációs kirándulásra vittük a rendőrségre és a tűzoltóságra.
Harmadik profilunk a tanácsadások, melyeket megfelelő szakaemberekkel karöltve szolgáltattunk. Ilyen például a fogyasztóvédelmi, kisgyermekes, munkaerő-piaci és szociális tanácsadás.


Kommunikációs tevékenység 

Az Echo Nonprofit Network számos helyen van jelen a helyi, és megyei médiában. Két rádióműsorral szerepel a Vörösmarty Rádióban, cikkeik, hirdetéseik jelennek meg a Székesfehérvár és Vidékében, a Fejér Megyei Hírlapban is többféleképpen van jelen, a FehérVár újságban hirdetnek, és a Fehérvár Rádióval is együttműködünk. Az echoinn.hu honlapon nyomon követhetik a tevékenységeinket, a hírek, tevékenységek a szervezet Facebook oldalin is megtalálható. Hetente hírlevelet küldünk a sajtó munkatársainak. A nyáron jelentettük meg a három megyére kiterjedő közéleti magazinunkat, a Helyi Értéket.  


ECHO Network Oktatási Központ

2014-es évben irodánk fő feladata a projektekben, pályázatokban meghirdetett képzések megszervezése és lebonyolítása volt. Célcsoportunk ebben az évben a pályakezdő fiatalok, hátrányos helyzetű fehérvári lakosok, illetve különböző létszámleépítések következtében a munka világától eltávolodott emberek voltak.
Ezen csoportoknak célzott tréningeket, képzéseket szerveztünk megkönnyítve ezzel a minél előbbi munkaerőpiacra való visszakerülésüket. Ezen kívül irodánk speciális képzéseket szervezett az ifjúság területén dolgozó szakemberek számára. 2014-ben 20 képzésünkön 326 fő vett részt

Üzemeltetés

ÉPÜLET FELÚJÍTÁS
Az emeleti kiselőadókat ismét egybenyithatóvá tettük. A földszinti 12-es 13-as irodákat egybenyitottuk. Javításokat végeztünk a tetőszigetelésen. A földszinti mosdókban cserére szoruló szanitereket cseréltük. A színházteremben 92 széket felújítottunk. A színházteremben és az emelet 20-as teremben állandó projektort telepítettünk. Az oktató teremben szalagfüggöny készült. A kültéri áramvételi helyeket szabványos érintésvédelmi relével láttuk el. Tartalék kulcs készletet állítottunk össze. A külső korlátot lefestettük, a külső világítás sérült és hiányzó burkolatait pótoltuk. A BÜFÉ helyiséget felújítottuk, a szellőző rendszerét üzemképessé tettük. A földszinti előtérben új tájékoztató monitort telepítettünk.
MEGELŐZŐ KARBANTARTÁSOK
A tűzoltó készülékek, a fali tűzcsap hálózat, a klímaberendezések éves karbantartását elvégeztettük, a szükséges eszközöket cseréltük. Az erősáramú villamos berendezések érintésvédelmi és tűzvédelmi felülvizsgálatát elvégeztettük. A fűtési rendszer fan-coil berendezéseinek karbantartását, egyes esetekben felújítását elvégeztük.
RENDEZVÉNYEK
Többek között egy 3 napos elgyógyász szakorvosoknak szervezett kötelező továbbképzést tartott nálunk a Fejér Megyei Szent György Kórház. A Fehérvár Rally versenyirodája voltunk, a Magyar Labdarúgó Szövetség játékvezető képzést tartott nálunk. Rendszeres visszatérő vendégünk a Méhészek Fejér Megyei Egyesülete és az Agrárgazdasági Kamara. Mindkét szervezet színvonalas szakmai előadásokat szervez tagjainak. A Fejér Megyei Cukorbetegek Egyesülete nálunk tartotta a Cukorbetegek Világnapja alkalmából szervezett rendezvényét. A Fejér Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve pedig idén is ide hozta a „Döntésünk a jövőnk” című prevenciós vetélkedőjének döntőjét. A Garzon Baráti Kör nálunk rendezte be a Garzon Bútorgyár 65 éves évfordulójára rendezett kiállítását. Április 6-án országgyűlési választások, május 25-én Európa Parlamenti választások, október 12-én pedig önkormányzati választások helyszíne volt a Civil Központ épülete. Az idei évben 84 szervezet vett igénybe helyiséghasználati lehetőséget az épületben.
SZEMÉLYZET, BIZTONSÁGI SZOLGÁLAT
Áprilistól a portaszolgálatot saját kollégáinkkal látjuk el. Az épület külső területeire és a földszintre kamerarendszert telepítettünk. Az emeleti színházterem és az emeleti kiselőadók vészvilágítási rendszerét felújítottuk. Az alagsorban beépített akkumulátorral ellátott vészvilágító lámpatesteket helyeztünk üzembe.
RENDKÍVÜLI ESEMÉNY
Márciusban az egyik emeleti mosdóban egy nyitva hagyott csapból kiömlő víz okozott károkat. Az érintett területeket helyreállítottuk. Júliusban ismeretlenek összefirkálták a földszinti ablakainkat. Anyagi kár nem keletkezett. Novemberben volt egy bombariadónk, ami szerencsére vaklármának bizonyult.
EGYÉB
Az év folyamán kicsit átszerveztük, gördülékenyebbé és nyomon-követhetőbbé tettük a Civil Központban székhelyhasználati lehetőséggel rendelkező, de nem itt tevékenykedő szervezetek postai küldeményeinek érkeztetését. Új tűzvédelmi szabályzat és új tűzriadó terv készült.
KÜLSŐ MUNKAHELYEK
Jelentős mennyiségű munkát fektettünk a veszprémi SZMT Székházban bérelt terület rendbe hozására. Összesen mintegy 300 órát dolgoztunk az épületben. Az egész szintet kifestettük, a reluxákat felújítottuk, lámpatesteket javítottuk, pótoltuk, cseréltük, ablakokat tisztítottuk. Kialakítottunk egy tárgyaló helyiséget, a régi padlóburkolatot eltávolítottuk, új szőnyegpadlót fektettünk le, szalagfüggönyt csináltattunk, leszállítottuk a bútorzatot.
Ácsteszéren az Agóra Ifjúsági Házban állagmegóvási tevékenységet folytattunk. Az épülethez tartozó külső területeket gyommentesen tartottuk, felújítottuk az utcafronti kaput, eltávolítottuk az udvarról az építési törmeléket, az épület biztonsági berendezéseit a szükséges mértékben bővítettük.
Folyamatosan dolgoztunk a KÖFÉM lakótelepi és a szárazréti bérlemény rendben tartásán és a szükséges kisebb munkákat a Tobak utcai és Rácz utcai ingatlanban is elvégeztük.
A szervezeteink által használt autó kötelező szervizelését, egyéb szükséges napi karbantartási munkáit és a műszaki vizsgáztatását elvégeztük

Echo Szociológiai Kutatóintézet

Az Echo Szociológiai Kutatóintézet 2014-ben 30 önálló kutatási programot valósított meg, közöttük volt négy olyan, amelyet 6-10 alkalommal is megismételtünk. A kutatások között szerepeltek ifjúsággal, drogügyekkel, munkaerőpiaccal, helyi demokráciával, általános lakossági attitűdökkel, gazdasági szférával, szociális szolgáltatások fejlesztésével, illetve civil szervezetekkel foglalkozó projektek. Munkáink során összesen több mint 20.000 válaszadóval kerültünk kapcsolatban. A Kutatóintézetben 5 fő szociológus dolgozik kutatóként, 1 fő könyvtáros önkéntesként, illetve 2014. augusztusig dolgozott 1 fő kutatási asszisztensként. A kutatási programok mellett Intézetünk munkatársai 2 db kutatásmódszertani képzést tartottak, 5 főnek biztosítottak konzultációt szakdolgozat írásához, szakmai konferenciákon és workshopokon 15 alkalommal vettek részt, 11 alkalommal tartottak sajtótájékoztatót, illetve adtak televízió- vagy rádióriportot. Emellett a Kutatóintézet egész évben működtette a Mannheim Károly Szakkönyvtárat.

Kaptár Ifjúsági és Prevenció Iroda

2014. május 31-vel a Kaptár Ifjúsági és Prevenciós Iroda lezárta a működését meghatározó pályázatát, mely az év első felében még sok programmal látta el a munkatársakat. Volt párkapcsolati témában deliberatív technikán alapuló párkapcsolati témát felölelő program, rendszeresen zajlottak a film klubbok és természetesen a fiatalok körében népszerű bowling sem maradt el. A 2 éves projekt keretében több, mint 7200 fiatalt értünk el személyesen és online felületen egyaránt.
2014. nyarától jellemzően magunk határozhattuk meg tevékenységünket, így sor került az önkéntesek körében megvalósuló bicikli túrára, több szakmai workshopra és közösségi programokra.
2014. évben először fogadott irodánk EVS önkéntest, Franciaországból.
 
 
nyomtatás