Vásári hangulat
Vihar fenyegette a Fejér Megyei Kézművesek és Őstermelők Vásárát csütörtök délután (2014. július 17.), de a megfelelő segítőkhöz fordulva a jó vásári időt csupán némi szél zavarta meg.
 
 
 
A szél terítette szét a cecei sárgadinnye illatát is, ezzel tett jószolgálatot, majd alábbhagyott. A sárgadinnyéből egy sem maradt a vásár végére. A pult előtti tolongásban elhangzott recept szerint amúgy nem is kell azonnal nekiállni a sárgadinnyézésnek vásárlás után, várni illik két egész napot. Hűteni kell a dinnyét. Legelőbb eltávolítani a magokat, óvatosan a tetejéről indulva kifúrni, hogy a gömbforma megmaradjon, s visszadugaszolható legyen a gyümölcs. A hiátust, úgy mondták, legalább két felessel kell kitölteni, itt alighanem a jó magyar pálinka az, amelyet betölteni szokás a dinnyébe. A hűtést már ebben az új állapotban kell megkezdeni, mint már szó esett róla, két napig, tizenkét óránként negyedet fordítva rajta, vagyis szorgalmasan gondozva a terméket. A pálinka a második nap végére elillan majd, szivacsként rejti magába azt a sárgadinnye. Ekkor fogyasztható.

A vásározók között többségben voltak a kézművesek. Köztük például a csipkeverő Gergő Katalin, vagy a textilműves Tóthné Simon Mariann Magyaralmásról. A szintén textilműves, figurakészítő Huszné Kámán Zsuzsanna (Zsuzscsi) saját tervek alapján, kézzel készített textilállatkáit, egyedi macskafiguráit árulta a közönségnek, lelkesen mesélte történeteit; találkozott már kisgyerekkel, akit figurái meseírásra ösztönöztek, de volt olyan középkorú hölgy is, aki porosodó varrókészletét kereste elő, miután egy vásáron látta alkotásait. A civilben kémiatanár Dezsőné Rácz Hilda keresztszemes tárgyait (bögrék, fényképalbumok, párnák, szakácskönyvek, képek) mutatta be, hozta el a vásár látogatóinak.

A Jármy Manufaktúra kézműves, kecsketejes bőrápoló szappanjait kínálta, Szilvi Éléskamrája Bodajkról mézekkel, lekvárokkal rakott pult mögül árult, a zámolyi Kovács Péter mézes fokhagymájával  tűnt ki. Mint mondta, a méz és a fokhagyma külön-külön is jó népi orvosság, a gyerekek viszont az utóbbit az előbbivel sokkal szívesebben fogyasztják.

Vörösné Simon Nikolett Faputtony elnevezésű tárában egyebek mellett jó álmot hozó levendulás párnák, egyedi textilkönyvjelzők, de cseresznyemagzsákok is voltak. (Mesélt pár szót likőrgyári asszonyokról, akik véletlenül jöttek rá arra, hogy a magok megfelelően csomagolva az ízületek, a fájó fej, fülek tüneteit enyhítik… Az ő magzsákjai is hasonló bajokon segítenek.) Külön izgalmas portékái voltak azok a tejfogtartó dobozkák, amelyekbe pirográf technikával rajzolja, égeti bele a mintákat, képeket, s minden szülő számára örökös kincses doboz maradhat.

Személyes kedvencünk, Tóth Eszter, az Ingyom-bingyom Kreatív hobby és papír webáruházát csavarta ki a virtuális térből, vásárra hozva a Fehérvári Civil Központhoz, ékszerei között gombokból, gitárpengetőkből(!), bicikliláncokból, de még söröskupakokból készített gyűrűket, fülbevalókat is találhattak az újdonságra és egyediségre figyelmesek.

Aki lemaradt, jöjjön el a Fejér Megyei Civil Információs Centrum következő vásárára augusztus tizenkettedikén. Információkat találhat majd ezen a honlapon is, valamint a szervezők Facebook oldalán (https://www.facebook.com/fejercic/) is, ahol egyéb információk, programlehetőségek között a mai Fejér Megyei Kézművesek és Őstermelők Vásáráról is találhatnak képeket.

Majer Tamás

nyomtatás