Pályázni, de bölcsen - 6. rész
Tanácsadónk Szabó Sándor András, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamarától - A munkahelyteremtések időszakában sokat várunk a vállalkozásoktól, és magunk is bíztatjuk őket bátor előrelépésre. Ám senkinek sem jó, ha a cégek értelmetlenül és céltalanul kockáztatják tőkéjüket, idejüket. Annak jártunk utána, hogyan tud segíteni a kamara a fehérvári vállalkozásoknak. 
 
 
 A gondok ott keletkeznek, amikor a vállalkozás nem rendelkezik konkrét projekttel, hanem csak azt veszi észre, hogy lehetőség van pályázati forráshoz jutni. Ilyenkor nagyon nehéz, sőt értelmetlen pályázatot írni, mert a szakemberek átlátják a programdeficitet, és elutasítják a pályázatot. Mi nemcsak a projekt generálásában és a dokumentumok kitöltésében tudunk segíteni, hanem tanítjuk is a pályázatkészítést.
 
 Milyen típusú vállalkozások segítségére tudnak sietni?
 
 Tudnánk bármelyiknek, de a nagyvállalkozások általában nem fordulnak hozzánk, hiszen többségüknél saját csoport foglalkozik e témával. Ráadásul ebben a pénzügyi ciklusban inkább a közepes, kis- és mikro vállalkozásoknak terem babér.
 
 A sikeres pályáztatás jellemzi-e Fehérvárt és térségét vagy sem?
 
 Azok a vállalkozások, amelyek a kamarához jönnek segítségért, jellemzően sikeres pályázatokat adnak be. Ez nemcsak azért van, mert szakmailag felkészültek vagyunk, de azért is, mert akiknek kevés az esélyük egy adott pályázat megnyerésére, elmondjuk ezt, és nem javasoljuk, hogy idejüket, pénzüket áldozzák eleve vesztes pályamunkák elkészítésére.
 
 Mi a helyzet a pénzügyi tervvel, annak elkészítésével?
 
 Semmilyen jogi szabályozás nincs arra nézve, hogy egy üzleti tervnek hogyan kell kinéznie. Sokszor egy táblázattal elintézik az üzleti tervet, megjelenítik annak fő pontjait. Mi meg tudjuk mutatni, hogy milyen formákat használjanak a tervezés során, milyen legyen a végeredmény, de az üzleti tervet a vállalkozónak vagy annak felügyelete alatt dolgozó szakembernek (pl. könyvelőnek) kell elkészítenie. Súlyos hiba, ha az üzleti tervet a pályázó kiadja a kezéből, hiszen ez egy ellenőrzési alap, amit nemcsak a pályázatban vállaltak megvalósítása során, de utána évekkel is kőkeményen bevasalnak. Tudni kell, a nem teljesített üzleti tervek miatt a támogatás visszafizetésére kényszerítik a cégeket. Ugyanakkor túl óvatos sem lehet a vállalkozó, mert akkor meg nem látnak a bírálók kurázsit a terveiben. Az egyensúly megteremtésében tudunk segíteni, de csak a vállalkozóval közösen.
 
 Figyelik-e a pályázatok kiírásait, illetve ajánlanak-e ki pályázati lehetőségeket?
 
 Természetesen figyeljük a kamarában a kiírásokat. A nagy érdeklődéssel várt, kísért pályázatok esetében saját honlapunkon meg is jelentetjük, de ki nem ajánljuk ezeket. Saját fejlesztési terveiket csak maguk a vállalkozások ismerik, ennek függvénye, melyik pályázati felhívásra érdemes jelentkezniük. Ezért szerencsés, ha ők fordulnak hozzánk, majd mi minden erőnkkel segítjük sikeres pályamunkájuk elkészítését.
 
 Elérhetőségeink: Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, Szabó Sándor András. Közvetlen szám: 22/510 318 begin_of_the_skype_highlighting              22/510 318      end_of_the_skype_highlighting vagy a központi szám: 22/510 310 begin_of_the_skype_highlighting              22/510 310      end_of_the_skype_highlighting.

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség társadalmi egyeztetésre bocsátja az európai uniós támogatások felhasználására irányuló, 2011-2013-ra vonatkozó akcióterveket, melyek elkészítése során az NFÜ figyelembe vette az Új Széchenyi Terv nyár óta tartó társadalmi konzultációjának tapasztalatait. Ezek alapján kiemelt hangsúlyt kapott a munkahelyteremtés és a versenyképesség feltételeinek érdemi javítása. Az akciótervekkel kapcsolatos véleményeket, javaslatokat az NFŰ december 15-ig várja a honlapján kialakított partnerségi fórumban. A társadalmi egyeztetés nyitott, azaz a regisztráció után bárki hozzászólhat.
 
nyomtatás