Pályázni, de bölcsen - 15. rész
A Konszenzus FMSZ Alapítvány, a Székesfehérvári Képző Központ és a Grundfos Magyarország Gyártó Kft. konzorciuma, az Európai Unió támogatásával és az Európai Szociális Alap közreműködésével a fogyatékkal élő és megváltozott munkaképességű embereket segíti munkához jutni.  Az Echo és a Fehérvár Médiacentrum közös sorozatában ez alkalommal Török László, a Grundfos Magyarország Gyártó Kft. ügyvezető igazgatója válaszolt kérdésünkre. 
 
 
 Mi motiválja a vállalatot, hogy fogyatékos embereket is alkalmazzon?
 
 A dán multinacionális cég már1968-tól nyitottságot mutatott a fogyatékkal élő és egészségkárosodott emberek foglalkoztatására. Ez a társadalmi felelősségvállalás részeként is értelmezhető, önként vállalt feladat. A dolgozóink 3 százaléka a cégalapító akaratából eredően hendikeppel induló munkavállaló kell hogy legyen.
 
 Évek alatt kidolgoztunk egy olyan technológiai folyamatot, amely a gyártó soron lévő feladatokat lebontja, és meghatározza, hogy melyik munkafolyamat végezhető el rehabilitációs foglalkoztatási részterületen. A munkakörillesztés, az akadálymentes munkahelyek kialakítása is segítette, hogy a nálunk dolgozó megváltozott munkaképességű emberek 100 százalékos munkára képesek az adott munkafolyamatba.
 
 Hogyan kerültek a programba?
 
 A projekt egy foglalkozási rehabilitációs modell kidolgozására irányul. Amikor minket felkértek a konzorciumi tagságra, és célként megfogalmaztuk, hogy minden partner hozza a projektbe azt, amit a legjobban tud, és ebből álljon össze egy konszenzusra épülő szakmai terv – amely más számára is adaptálható –, igent mondtunk. Szívesen működünk együtt civilszervezettel, állami intézménnyel a foglalkozási rehabilitáció fejlesztésében.
 
 Mi a feladatuk, és milyen tapasztalatokat szereztek?
 
 A foglalkoztatást vállaltuk, és közel 40 főt integráltunk be a munkafolyamatba, így a 3 százalékról 5 százalékra növeltük a nálunk dolgozó megváltozott munkaképességű emberek számát. Új munkahelyeket alakítottunk ki, és az akadálymentes munkaterületet, öltözőt, szociális helyiségeket is bővítettük. Részt veszünk a közösen kimunkált modell elterjesztésében, ezért nyílt napokat rendeztünk februárban, és rendezünk márciusban is, ahová meghívunk más cégek vezetőit, és bemutatjuk, hogy mi van a gyárkapun belül. Ezek érdekes és hasznos rendezvények, amelyek – reményeim szerint – elterjesztik a programban közösen kidolgozott komplex foglalkozási rehabilitációs modellt.
 
 
nyomtatás