Pályázni, de bölcsen - 10. rész
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség társadalmi vitára bocsátotta az európai uniós támogatások felhasználására irányuló, 2011-2013-as időszakra vonatkozó akcióterveit. A 2010. december 15-én lezárult vitát követően mostantól már érdemes lesz figyelni a konkrét kiírásokat – tudtuk meg Kriston Renáta pályázati tanácsadótól. 
 
 
 
 Kezdjük Fehérvár és környezetével, a Közép-Dunántúli Operatív Program akciótervével, tervezett pályázataival.
 
 Prioritása van a gazdasági fejlesztés elősegítésének, melyre 2011-ben 6 milliárd forint állna a régió rendelkezésére. A turizmus fejlesztésére 7 milliárd forint, a fenntartható településfejlesztésre 1 milliárd forint áll rendelkezésre. A legtöbb forrás a közlekedés- és környezetfejlesztésre fordítható, de a humán-infrastruktúra fejlesztés is kiemelt a maga 2,5 milliárd forintjával.
 
 Mi a helyzet az országosan kiírt pályázatokkal?
 
 Az új Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) akcióterve, mely a vállalkozások fejlesztésére, kutatásokra, vállalati kapacitások komplex fejlesztésére irányul, meglehetősen nagy keretösszeggel, több mint 300 milliárd forinttal.
 
 Sokat lehet hallani a környezet fenntarthatóságának fontosságáról az EU-ban.
 
 A Környezeti és Energia Operatív Program prioritásai között idén szerepel az egészséges, tiszta települések, a vizeink jó kezelésére szóló támogatási konstrukció 127 milliárd forinttal. Továbbá idén kiemelték a hazai Natura 2000 hálózat és a védett természeti területek helyreállítását, megőrzését, melyre 21 milliárd forintot terveznek. Megújuló erőforrásokra, a hatékony energiafelhasználásra összesen 44 milliárd forintot irányoztak elő az EU-s forrásokból.
 
 Milyen kiírásokra lehet számítani az oktatás, munkaügy, egészségügy és szociális szolgáltatások területén?
 
 A Társadalmi Megújulás Operatív Program, a köznyelvben „TÁMOP” 2011-13-as akciótervei között szerepel a foglalkoztathatóság fejlesztése, a munkaerőpiacra való belépés megsegítése és ösztönzése, az alkalmazkodóképesség javítása a lakosság körében. Mindezt 150 milliárd forinttal tervezik támogatni.
 
 Támogatni kívánják a minőségi oktatást és az ehhez való hozzáférést egyaránt. A társadalmi befogadás, részvétel erősítésének többek között az is célja, hogy lehetőséget teremtsenek a leghátrányosabb helyzetű térségek komplex felzárkóztatását megalapozó programok indítására. Mindehhez közel 30 milliárd forint áll rendelkezésre.
Az egészségmegőrzés és egészségügyi humánerőforrás fejlesztés prioritási tengelynek célja az egészségügyi ellátórendszerben dolgozók alkalmazkodóképességének javítása, valamint a lakosság egészségi állapotának javításához való hozzájárulás, országos szinten szintén 30 milliárd forintot terveztek ezekre.
 
 És végül a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program tervei, az oktatási, az egészségügyi és a munkaerő-piaci részvételt és a társadalmi befogadást támogató prioritásra összesen mindegy 111,7 milliárd forint támogatást tervez az állam.
Meg kell említeni még további két tervezetet, az Elektronikus Közigazgatás Operatív Programot valamint az Államreform Operatív Programot, melyek akcióterveinek kidolgozása még folyamatban van, de ezek a pályázatok jellemzően a közigazgatásnak szólnak majd
nyomtatás